R E G U L A M I N KONKURSU
“DZIECI PAHIATUA”
Rok szkolny 2017/2018
§ 1.
Podstawa prawna
Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Dzieci Pahiatua”, zwany dalej „Konkursem” jest konkursem tematycznym, wzorowanym na podstawie:
1) § 1 – 6 oraz § 15 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. z 2002 r. Nr 13, poz. 125 z późn. zm.);
2) § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek (Dz.U. 2017 poz. 610);
§ 2.
Organizatorzy i patronat
- Organizatorem i Ogólnopolskim Koordynatorem Konkursu jest Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Miechowie.
- Współorganizatorami Konkursu są: Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ Solidarność, Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność, Sekcja Oświaty NSZZ Solidarność Regionu Małopolskiego
- Honorowy patronat nad Konkursem sprawują:
Minister Infrastruktury i Budownictwa – Andrzej Adamczyk
Senator RP – Marek Pęk
Wojewoda Małopolski – Piotr Ćwik
Małopolski Kurator Oświaty – Barbara Nowak
Starosta Miechowski – Marian Gamrat
Burmistrz Miechowa – Dariusz Marczewski
§ 3.
Cele Konkursu
- Kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o historii Polski oraz znaczenia dzieci w życiu politycznym, ekonomicznym i kulturalnym państwa i narodu polskiego.
- Popularyzowanie wśród młodzieży tematyki wychowania patriotycznego oraz wiedzy o losach ludzi wykorzenionych ze swojego miejsca życia i gospodarowania
- Budzenie zainteresowań przeszłością i rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów.
- Poznanie okrutnego losu, jaki spotkał setki tysięcy polskich dzieci podczas II wojny światowej na zsyłkach do przymusowej pracy w Sowieckiej Rosji, oraz do obozów w Niemczech. Wiemy, co się stało z zaledwie około 18000 dziećmi, które wydostały się z Rosji z Armią Andersa, los reszty jest nieznany. Chcemy go poznać.
- Kształtowanie umiejętności kreatywno-krytycznego myślenia o dziejach minionych, a także rozwijanie umiejętności pracy ze źródłami historycznymi pisanymi i materialnymi.
§ 4.
Zakres i tematyka
- Konkurs skierowany jest dla uczniów szkół podstawowych, liceów i uczniów dotychczasowych gimnazjów oraz branżowych szkół I stopnia i oddziałów zasadniczych szkół zawodowych oraz słuchaczy Szkół Policealnych.
- Uczestnik Konkursu przygotowuje jedną z form: esej (w pliku Word lub formacie pdf), film, prezentacja, grafika, obraz i inne, opisującą losy dzieci w okresie II wojny światowej i dalsze ich losy aż do 26 października 1991 roku
- Podstawową literaturą jest książka Dwie Ojczyzny – Polskie dzieci w Nowej Zelandii – Tułacze wspomnienia.
§ 5.
Struktura organizacyjna
Konkurs odbywa się w trzech etapach przeprowadzanych w następujących terminach:
1) do 5 marca 2018 r. – I etap szkolny – organizowany przez dyrektorów szkół. Szkoły zgłaszają się do udziału w Konkursie wyłącznie przez wypełnienie formularza elektronicznego, dostępnego na stronie www.pahiatua.pl w terminie do 31 stycznia 2018r. Szkolne komisje oceniają prace i kwalifikują uczestników do II etapu po trzy prace z każdej formy projektu. Szkoły przesyłają prace na adres: NSZZ Solidarność Biuro Oddziału Nr 3 w Miechowie, ul. Henryka Sienkiewicza 25/321, 32-200 Miechów, tel. 606 457 002 bądź email: konkurs@pahiatua.pl.
2) 25 kwietnia 2018 r. – II etap – rozwiązanie testu przygotowanego przez organizatora Konkursu. Zadania konkursowe II etapu będzie realizowane w oparciu o Platformę e-learningową Moodle. Każdy uczestnik zakwalifikowany do II etapu otrzyma swoje konto na Platformie Moodle. W dniu konkursu o godzinie 10-tej zostaną udostępnione te same pytania dla wszystkich uczestników. Pytania są generowane losowo. Po zakończeniu testu uczestnik będzie wiedział o liczbie trafnych odpowiedzi. Gdy z powodów organizacyjnych Organizatorowi nie uda się uruchomić Platformy Moodl lub inne czynniki spowodowałyby brak możliwości wykonania testu w w/w czasie, organizator niezwłocznie prześle drogą elektroniczną pytania, a Dyrektor Szkoły wydrukuje pytania, zapewni samodzielny przebieg rozwiązania testu, zeskanuje lub sfotografuje rozwiązany test i odeśle niezwłocznie organizatorowi na adres konkurs@pahiatua.pl. Uczestnik na rozwiązanie testu ma 45 minut.
3) 2 czerwca 2018 r. – finał ogólnopolski, organizowany i przeprowadzany przez Komitet Organizacyjny Konkursu w Miechowie będzie miał również formę testu jak w etapie drugim.
§ 6.
Sposób przeprowadzenia
Zadania konkursowe (stosownie do poszczególnych etapów) mogą mieć charakter testów z pytaniami zamkniętymi i otwartymi (krótkie odpowiedzi), będą mogły polegać na rozpoznaniu fotografii, literatury pięknej (poezji, pieśni).
§ 7.
Przebieg poszczególnych etapów
- I etap – organizowany i przeprowadzany jest przez szkolne komisje konkursowe, powołane przez dyrektorów szkół. Szkolne komisje oceniają prace uczniów i na podstawie osiągniętych wyników kwalifikują do II etapu.
- II etap – czas trwania: 45 min., godzina rozpoczęcia 10.00, organizowany i przeprowadzany jest przez komisje konkursowe powołane przez dyrektora szkoły. Zadania konkursowe II etapu będzie realizowane w oparciu o Platformę e-learningową Moodle. Każdy uczestnik zakwalifikowany do II etapu otrzyma swoje konto na Platformie Moodle. W dniu konkursu o godzinie 10-tej zostaną udostępnione te same pytania dla wszystkich uczestników. Pytania są generowane losowo. Po zakończeniu testu uczestnik będzie wiedział o liczbie trafnych odpowiedzi. Gdy z powodów organizacyjnych Organizatorowi nie uda się uruchomić Platformy Moodl lub inne czynniki spowodowałyby brak możliwości wykonania testu w w/w czasie, organizator niezwłocznie prześle drogą elektroniczną pytania, a Dyrektor Szkoły wydrukuje pytania, zapewni samodzielny przebieg rozwiązania testu, zeskanuje lub sfotografuje rozwiązany test i odeśle niezwłocznie organizatorowi na adres konkurs@pahiatua.pl. Uczestnik na rozwiązanie testu ma 45 minut. Wyniki uzyskane przez wszystkich uczestników tego etapu będą dostępne na stronie internetowej Konkursu.
- Ogólnopolska komisja konkursowa kwalifikuje do etapu ogólnopolskiego 10 laureatów z największą liczbą zdobytych punktów ze wszystkich typów szkół: szkoły podstawowej, liceum i uczniów dotychczasowych gimnazjów, branżowej szkoły I stopnia, oddziałów zasadniczej szkoły zawodowej oraz Szkoły Policealnej i wszystkich form wykonanych prac.
- Protokół wraz z wykazem laureatów i finalistów zostanie opublikowany na stronie www.pahiatua.pl i opublikowany w Przeglądzie Oświatowym.
§ 8.
Zakończenie etapu ogólnopolskiego
Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Miechowie, organizuje uroczyste zakończenie Konkursu po III etapie, w trakcie którego:
1) przedstawiane są oficjalne wyniki;
2) wręczane są uczestnikom dyplomy i zaświadczenia laureata;
3) wręczane są uczestnikom dyplomy i zaświadczenia finalisty;
4) laureaci i finaliści otrzymują książkę Dwie Ojczyzny – Polskie dzieci w Nowej Zelandii – Tułacze wspomnienia, pendrive. Zwycięzca otrzyma tablet. Drugie miejsce też tablet. Trzecie miejsce e-book i inne nagrody.
§ 9.
Uprawnienia laureatów i finalistów
- Wszystkim laureatom i finalistom III etapu ogólnopolskiego Konkursu przysługuje prawo wpisu udziału w Konkursie na świadectwie w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia. O wpisie decyduje Dyrektor Szkoły.
- Ostateczną listę laureatów i finalistów ustala Ogólnopolska Komisja Konkursowa. Lista laureatów i finalistów Konkursu zostanie ogłoszona na stronie internetowej www.pahiatua.pl.
§ 10.
Ustalenia porządkowe i przepisy końcowe
- Postępowanie konkursowe przeprowadza się w wydzielonych salach, w warunkach zapewniających samodzielność pracy uczestnika Konkursu.
- Każdy uczestnik Konkursu zobowiązany jest posiadać przy sobie ważną legitymację szkolną.
- Dla Komisji konkursowej prace uczestników są kodowane, co zapewnia ich anonimowość.
- Uczestnik Konkursu pisemnie wyraża zgodę na wykorzystanie i publikację pracy w wydawnictwach NSZZ Solidarność i edukacyjnych (data, miejsce, czytelny podpis).
- Prace uczniów przesyła się na adres: NSZZ Solidarność Biuro Oddziału Nr 3 w Miechowie, ul. Henryka Sienkiewicza 25/321, 32-200 Miechów, tel. 606 457 002 bądź email: konkurs@pahiatua.pl. Nadesłane prace nie będą zwracane autorom.
- Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystywania prac konkursowych w różnych dziedzinach swojej działalności, głównie edukacyjno-promocyjnej.
- Autorzy prac zachowują prawo do samodzielnej publikacji pracy z zaznaczeniem, że została ona przygotowana na Konkurs.
- Nie przeprowadza się dodatkowego postępowania konkursowego dla uczestników, którzy z przyczyn losowych w wyznaczonym dniu i godzinie nie przystąpili do Konkursu.
- Za zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom Konkursu w czasie dojazdu do miejsca przeprowadzenia Konkursu, jego trwania, a także powrotu do szkoły odpowiada dyrektor szkoły do której uczęszcza uczestnik Konkursu.
- Wszystkie sprawy sporne w finale ogólnopolskim rozstrzyga organizator, a na etapie szkolnym Dyrektor Szkoły.
Ogólnopolski Koordynator Konkursu
Przewodniczący Międzyzakładowej Komisji
Pracowników Oświaty i Wychowania
NSZZ Solidarność w Miechowie
/-/ Czesław Gamrat